Кои са различните изпичания за кафето

Кои са различните изпичания за кафето

Emil Peltekov

|

|

3 min

Светло, скандинавско, средно или тъмно. Бленд или сингъл (от една ферма или местност). Това са думи, които вероятно сте виждали по опаковките на кафето, което си купувате. Може би на пакета или пък в кафенето, но какво всъщност означават те? В тази статия ще разгледаме какво означават всички от тези термини и за какво са най-подходящи. Искаме да ви дадем възможност да вземете най-добрите решения, когато купувате следващото си кафе.

 

СВЕТЛО ИЗПИЧАНЕ

Както предлолага името, тук кафето се изпича за по-кратко време от другите. На теория, така се запазва специфичния вкус и уникалните характеристики на сорта и неговия тероар. Леко изпечените кафета запазват повече от естествената си киселинност, което води до по-ярка и по-деликатна чаша. Светло изпеченото кафе често се препоръчва за филтърно кафе, върху еспресо. Основната причина за това е, че при това изпечане кафето е по-трудно разтворимо и съответно има нужда от по-дълго време за да премине в чашата. Като цяло светлото изпичане се препоръчва за висок клас кафета, които имат много специфична вкусова палитра и целта е тя да бъде запазена за да и се насладите напълно.

 

СКАНДИНАВСКО ИЗПИЧАНЕ

Nordic е дума, използвана за описание на много леко изпечено кафе. Името произлиза от факта, че пекарните в Скандинавия още от 2004 г. са популяризирали този стил на много леко изпечено кафе. В тези държави основно се пие филтърно кафе, което го предпочитат пред еспресото, а това е и причината изпичането да се асоциира със Скандинавието. Това не означава, че те не могат да направят и вкусно еспресо. При приготвянето на леки кафета дългото време на екстракция води до огромна разлика и във вкуса. Ако някога се затруднявате със скандинавско кафе, преди да използвате вашия филтър или аеропреса, опитайте да сварите кафето за 5+ минути и след това направете екстракцията. Когато приготвяте скандинавско еспресо или филтър, не забравяйте, че ако на вас ви харесва, то това е всичко, което наистина има значение.

 

СРЕДНО ИЗПИЧАНЕ

Средно изпечените кафета се имат по-дълъг прериод на развитие в пекарната в сравнение със светлите или скандинавските. По принцип няма универсални правила, които твърдо да поставят граница между светло и средно изпечените кафета. Най-общо казано, средно изпеченото кафе е предназначено да бъде доста универсално. То трябва да е добро като филтър или шварц, така и да е вкусно като еспресо. Вероятно повечето средно изпечени ще са по-подходящи за еспресото отколкото за филтър, но това в крайна сметка зависи от личните предпочитания. Средно печените могат да бъдат както от един произход, така и да са бленд от няколко кафета. Също така си струва да се отбележи, че „универсално изпичане“ е термин, който обикновено се свързва със средно изпечено кафе. Получава името "универсален", тъй като е предназначен да се използва за всеки метод на приготвяне.

 

Кафе капсулите обикновено са средно до тъмно изпичане

 

ТЪМНО ИЗПИЧАНЕ

Тъмно печеното кафе се подлага на продължителен процес на печене. Като цяло кафето, считано за тъмно, достига по време на печене, до така нареченото „второ напукване“ или "second crack". Общоприето при всички пекари (рядкост в света на кафето), че всяко кафе трябва да достигне „първото напукване“ или "first crack", за да се счита за изпечено. Първото напукване е реакция по време на печене, при която кафеените зърна се разширяват и леко се отварят за да освободят натрупалото се въртешно налягане в процеса на загряване, като по-малко впечатляваща версия на пукането на пуканки. Второто напукване е, когато кафето се пече достатъчно дълго, че вътрешната температура на зърното да стане толкова гореща, че маслата в кафето да излязат през повърхността.

 

Така изпеченото кафе се забелязва лесно, тъй като маслата са ясно видими на повърхността на зърната, което им придава лъскав вид. Това е и начинът са се определи нивото на испичане - ако кафето е матово, то по-вероятно е да е само с едно напукване и средно изпичане. Ако е лъскаво - най-вероятно е тъмно изпечено и маслата са излезли навън след второто напукване.

 

Тук е именно и момента да споменем, че трайността на средно изпечените кафета е по-добра в сравнение с тъмно изпечените, защото при вторите маслата по-лесно се оксидират и съответно по-бързо се разваля вкуса. 

 

По тази причина всички кафе капсули и единични кафе дози запазват изключително добре вкусовите си характеристики, защото са опаковани в азотна среда, без кислород, така че да можете изцяло да се насладите на свеж аромат и плътен вкус.

 

 

Когато се пече тъмно, произходът и характеристиките на даденото кафе често остават на заден план пред опушени, препечени и карамелизирани нотки. Тъмните кафета са склонни да имат по-пълно тяло и лека горчивина. Те, разбира се, могат да се приготвят като филтърно кафе, но определено ще подчертаят повече от вкуса, придаден от печенето, когато се приготвят като еспресо. В по-голямата част от света тъмно печеното кафе традиционно се сервира като еспресо, а не като филтърно. Ако обаче имате нужда от извинение да експериментирате, в Япония все още се сервира тъмно печено кафе в традиционни и модерни кафенета като филтърно.